Jak zadbać o puch

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a puchowe śpiwory czy kurtki po wakacyjnych przygodach domagają się odświeżenia. Jak zrobić to bezpiecznie bez szkody dla ich właściwości i czy w ogóle można to zrobić w zaciszu własnego domu? Na szczęście odpowiedź brzmi tak, o ile zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Zastanawiasz się, jak prać śpiwór czy kurtkę? Sprawdź na metce!

Przed praniem śpiwora czy kurtki warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi na metce wszytej po wewnętrznej stronie. To właśnie na niej producenci umieszczają zalecenia, do których należy się bezwzględnie stosować podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli pojawią się najmniejsze wątpliwości odnośnie do znaczenia któregoś z symboli na metce, warto poszukać jego opisu w internecie. Niewłaściwe pranie lub suszenie może spowodować, że produkty puchowe stracą swoje właściwości termoizolacyjne, więc nie warto ryzykować.

Są ogólne zasady dotyczące prania i suszenia produktów puchowych, które sprawdzają się w przypadku większości oferty dostępnej na rynku. Jeśli różnią się one od zaleceń na metce, zmodyfikuj poszczególne kroki zgodnie z wytycznymi producenta.

(fot. archiwum Pajak)

Zacznij od przygotowania śpiwora czy kurtki i pralki

Zacznij od ustawienia pustej pralki na pełny cykl prania, aby wypłukać z jej wnętrza pozostałości stosowanych na co dzień detergentów. Dla naturalnego puchu i tkanin, jakie są przy nim stosowane, szczególnie groźne są płyny do płukania tkanin oraz odplamiacze.

Piorąc śpiwór sięgnij najpierw po mokrą gąbkę lub ścierkę i za jej pomocą usuń większe zabrudzenia widoczne na materiale. Po zapięciu wszystkich zamków, rzepów i zatrzasków oraz przewróceniu na lewą stronę, śpiwór z wypełnieniem syntetycznym możesz już włożyć do pralki. Ten ocieplony naturalny puchem warto wcześniej namoczyć, najlepiej w pokrowcu, a dopiero potem, już bez pokrowca, wrzucić do bębna. W ten sposób zwiększysz wagę śpiwora i „oszukasz” pralkę, aby podczas prania wykorzystała więcej wody. Możesz też dorzucić do prania mokry ręcznik.

W przypadku puchowej odzieży pierwszym krokiem przed praniem jest opróżnienie kieszeni, gdyż pozostawione w nich rzeczy mogą uszkodzić materiał lub go odbarwić. Następnie zapinamy wszystkie zamki oraz zatrzaski i przewijamy kurtkę na lewą stronę. Przygotowaną kurtkę wkładamy do pralki wraz z trzema lub czterema piłkami tenisowymi lub specjalnymi kulami, które można nabyć wraz z środkami piorącymi. Podczas obrotów bębna będą one automatycznie rozbijać puch, zapobiegając jego zbryleniu.

(fot. archiwum Pajak)

Wybierz odpowiedni detergent

Kolejne ważne pytanie, które pojawia się przy okazji prania śpiwora czy puchowej kurtki, to jaki detergent zastosować. Na starcie odrzucamy wszystkie proszki, płyny i zmiękczacze, które stosujemy do zwykłej, codziennej odzieży. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny preparat do ubrań puchowych (np. Nikwax, Mountval czy Granger’s), który można bez problemu nabyć w sklepach z odzieżą górską. Tego typu środki mają formę płynu do prania lub preparatu 2 w 1, który dodatkowo impregnuje wierzchnią warstwę ubrań.

Ustaw właściwy program prania

Idealnie sprawdzi się ten stosowany do prania tkanin delikatnych, np. wełny, z temperaturą zalecaną przez producenta – najczęściej 30°C. Jeśli instrukcje na metce dopuszczają wirowanie, wybieramy niewielką liczbę obrotów – zazwyczaj zaleca się 600. Warto również wybrać opcję dodatkowego płukania, aby pozbyć się resztek stosowanego detergentu.

(fot. archiwum Pajak)

Postaw na odpowiednie suszenie

Mokry śpiwór czy kurtka nie powinny długo leżeć w pralce, więc po zakończeniu cyklu prania od razu przejdź do suszenia. Tutaj mamy dwie możliwości.

W suszarce bębnowej

Najwygodniej jest skorzystać z suszarki bębnowej – o tym, że taka metoda suszenia została dopuszczona przez producenta, świadczy symbol na metce z kołem wpisanym w kwadrat. Zaraz po zakończeniu prania przekładamy śpiwór lub kurtkę wraz z piłkami lub kulami do suszarki i ustawiamy program do delikatnych tkanin. Suszenie może wymagać kilku cykli, a temperatura nie powinna przekraczać 60°C.

Na suszarce tradycyjnej

Jeśli nie mamy suszarki bębnowej pozostają nam więc metody domowe, które są równie skuteczne, ale nieco bardziej czasochłonne. Wilgotnej kurtki czy śpiwora nie wieszamy!, lecz rozkładamy na płasko w suchym i przewiewnym miejscu. Idealnie sprawdzi się do tego wolnostojąca suszarka na pranie, ale ręcznik rozłożony na podłodze lub innej płaskiej powierzchni również zda egzamin. W pogodny, wietrzny dzień suszarkę można wystawić na zewnątrz, ale koniecznie do cienia – tkaniny syntetyczne źle reagują na promieniowanie UV.

Co kilka godzin odwracamy rzecz na drugą stronę. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo suszenie grubej kurtki czy śpiwora może potrwać nawet kilka dni. Po zakończeniu suszenia, gdy mamy pewność, że puch wewnątrz jest już suchy, kawałek po kawałku “przeklaskujemy” go dłońmi, aby równomiernie rozprowadzić wewnątrz unikając w ten sposób możliwych zbryleń. Warto pamiętać, że wilgoć bardzo długo utrzymuje się w ocieplinie. Zwłaszcza, w przypadku „grubego” śpiwora – gdy wydaje się suchy, pozwalamy mu schnąć jeszcze przez tyle czasu, ile upłynęło od wyjęcia z pralki.

(fot. archiwum Pajak)

Wiesz już, jak wyprać kurtkę puchową czy śpiwór, ale jeśli nadeszła pora na nowy zakup?

Polski producent wyrobów puchowych marka PAJAK: pajaksport.pl!

Źródło informacji i zdjęć: pajaksport.pl