Domowa stocznia – czego potrzeba, by wyruszyć na wodną wyprawę? Przede wszystkim statku. Może być też tratwa. Zbudujcie ją z patyczków, z kory znalezionej w lesie. Potem urządźcie jej uroczysty chrzest i w drogę! Wystarczy do tego miska, wanna, umywalka. Utonęła? Ooops – a zatem ruszajcie z misją ratunkową!
Misie patysie – to zabawa wymyślona przez Kubusia Puchatka. Jeśli jeszcze jej nie znacie, spróbujcie – może Wam się spodoba? Wystarczy patyk i mostek. Rzucacie patyk z jednej strony mostku (najpierw sprawdzając w jakim kierunku płynie woda – rzucacie z prądem, a nie pod prąd) i sprawdzacie czy i jak szybko wypłynie po drugiej stronie mostku.
Pirackie origami – brak dostępu do wody nie może być przeszkodą dla prawdziwych piratów! Nikt przecież nie powiedział, że szkuner nie może być papierowy! Dywan może być jeziorem, albo łóżko, albo podłoga. Złożona z papieru łódź na sznurku to początek wspaniałej zabawy. Możecie ją dowolnie ozdabiać i przeżywać z nią przygody o jakich nie śniło się piratom!
Piracka piosenka – Pola nuciła sobie i swojej łódce piosenki dla dodania otuchy. Może i Wy ułożycie sobie swoje własne, rodzinne pirackie piosenki? Będzie można je śpiewać, gdy zawieją niepomyślne wiatry, gdy na horyzoncie pojawią się trudniejsze wyzwania!
Bezludna wyspa – to może być koc, dywan, kanapa – cokolwiek. W domu, w parku, w ogrodzie. A na takiej wyspie wszystko może się zdarzyć – trzeba może zbudować schronienie, albo zjeść coś nietypowego, spotykanego tylko na tej wyspie? Albo pisać listy w butelce – z nadzieją na ocalenie. Pamiętajcie, by po zabawie wyłowić butelkę z wody!
Wyławianie śmieciowych skarbów – czy masz ochotę zadbać o dom ryb? Pomóc im wysprzątać ich mieszkanie? Bierz zatem łyżkę, albo sitko i wyławiaj z miski/wanny rzeczy, które są tam niepotrzebne. kto wie, może rybka i Tobie odwdzięczy się i spełni marzenie? 🙂
Sprzątanie strumyków, jezior, rzek – jeśli mieszkasz w pobliżu wody, może zorganizujesz dzień sprzątania? Pamiętaj, by uczestniczyli w tym dorośli. Ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo w tej przygodzie.
Topnienie lodowców – kiedy robi się zimno, bardzo zimno, baaaardzo bardzo zimno, woda zamarza i staje się lodem. W lodowcach występujących na ziemi, zgromadzone są ogromne zapasy wody pitnej, ale niestety, szybko topnieją. Zamroźcie w pojemniczku trochę wody (możecie w środku umieścić klocek, figurkę, listek, patyczek) i zobaczcie, jak szybko się roztopi po wyjęciu z lodówki. Szybciej topnieje na słońcu, czy w cieniu? w ciepłym miejscu, czy w zimnym?
Wodne życie – nam, ludziom trudno sobie wyobrazić życie w wodzie. Nasze organizmy są przystosowane do życia na suchym lądzie. Ale dla wielu organizmów i istot, woda to dom – spróbujcie przypomnieć sobie jak najwięcej z nich, wypisać, albo narysować. Ile z nich znacie osobiście?
Sposoby na strach – po czym poznajecie, że się boicie? Czy wiecie czego? Tak jak powiedziała Pola Rusałce – to zupełnie normalne i każdy z nas zna to uczucie. Możecie porozmawiać sobie rodzinnie o strachu. O tym, czego boi się każdy z Was i jak sobie ze swoim strachem radzi, jak go obłaskawia.
Wodna matematyka – sprawdźcie ile zużywacie wody do mycia zębów, zmywania, kąpieli. Spróbujcie to policzyć i zastanówcie się, czy i co możecie zrobić, by zużywać mniej wody. To niezwykle cenny skarb. Używajmy go tak, by wystarczył na jak najdłużej!
Śmieszne nazwy – Polę rozbawiła nazwa gatunku ptaka – czapla siwa. Poszukajcie innych nazw rzek, miast, wsi, krain geograficznych. Może będą tam jakieś, które Was rozbawią? Z czymś Wam się skojarzą? A może zachęcą do odwiedzin?
Spływ kajakowy – najwięcej wrażeń dostarcza taki prawdziwy, na rzece, ale jeśli chwilowo nie jest dostępny, nie ma powodu, by się poddawać. Na przykład w wannie można ćwiczyć wiosłowanie. Można też użyć koca i próbować się na nim przemieszczać po podłodze. Rejs na jeden kajak, albo dwa?
Złota rybka – słynie ze spełniania marzeń. Ale, co począć, gdy szanse na jej spotkanie a tym bardziej, uratowanie z opresji, są niewielkie? Warto wierzyć we własną moc spełniania swoich marzeń. Narysujcie złote rybki i wypiszcie na nich swoje marzenia. A potem – zabierzcie się do ich realizowania. Pamiętajcie, że wokół siebie macie wiele osób, które chętnie pomogą!
Bitwa morska – to bardzo stara zabawa. Narysuj kwadraty 10×10. Po jednym kwadracie dla każdej z osób/drużyn uczestniczących w bitwie. Wewnątrz kwadratów rozmieść: jeden statek czteromasztowy (1×4), dwa statki trójmasztowe (1×3), trzy statki dwumasztowe i cztery jednomasztowce. A potem, wytoczcie na pokład działa, cel i… pal! B6 – trafiony? I tak aż do namierzenia i ustrzelenia wszystkich statków.
Wodne przysłowia i powiedzonka – może znacie jakieś? Spróbujcie sobie przypomnieć. Mogą to być także hasła reklamowe. Jak je rozumiecie? Czy i co chcecie z nich zapamiętać? A może ułożycie swoje własne?
Sporty wodne – Pola i Piotrek, za namową wujka Bartka i cioci Eweliny, popłynęli na spływ kajakowy. Chyba obydwoje są z tego bardzo zadowoleni. Nawet Pola, która miała pewne obawy. A jakie jeszcze inne sporty można uprawiać w wodzie? Pomyślcie. Może mielibyście ochotę któregoś sportu spróbować? Albo obejrzeć z trybun?
Wodne eksperymenty – co się dzieje, gdy do wody dodamy trochę oleju? A co, gdy wsypiemy piasek? wrzucimy guzik? Sprawdźcie. Wlejcie wodę do butelki (poproście o pomoc kogoś dorosłego) i eksperymentujcie. Może macie ochotę zrobić piramidę cieczy?